Forum Przemyskie forum Pszczelarskie Strona Główna Przemyskie forum Pszczelarskie
Dla Dużego i małego :)
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pożytki pszczele

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Przemyskie forum Pszczelarskie Strona Główna -> Pożytki Pszczele
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JW75




Dołączył: 18 Lut 2013
Posty: 209
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:55, 01 Mar 2013    Temat postu: Pożytki pszczele

Rośliny miododajne to termin potoczny dla określenia roślin pożytkowych tj. takich, które dostarczają pokarmu pszczołom (pożytku pszczelego). Tym pokarmem może być nektar, pyłek kwiatowy lub spadź.
Nektar to słodki sok wydzielany w nektarnikach zlokalizowanych w, lub przy kwiatach. Jest on bogaty w cukry, dostarcza energii dla podtrzymania procesów życiowych pszczoły.
Pyłek kwiatowy to drugi, równie ważny pożytek pszczeli. Dostarcza on białka, niezbędnego dla wzrostu i rozwoju larw.
W zależności od przewagi któregoś z tych pożytków można mówić o dobrych roślinach pyłkodajnych lub roślinach nektarodajnych.
Poszczególne gatunki "roślin miododajnych" czyli pożytkowych różnią się swoją wartością. Wartość nektarodajną roślin określa się jako wydajność miodową - ilości kg miodu, która może być wyprodukowana z hektara zwartego łanu, danego gatunku, przez cały okres kwitnienia.
Wydajność pyłkową roślin, określa się jako ilość kg pyłku jaka może być zebrana przez pszczoły z hektara zwartego łanu, przez cały okres kwitnienia danego gatunku.
Wydajność miodowa i pyłkowa, waha się od kilku do kilkuset kilogramów na hektar, w zależności od gatunku rośliny. Nie jest ona, jedynym czynnikiem określającym wartość pszczelarską roślin. Jest ona jeszcze wypadkową okresu kwitnienia, długości kwitnienia, masowością występowania danego gatunku, oraz zwartości łanu - co określa średni czas stracony na przeloty pomiędzy kwiatami i do ula, dostępności nektaru (budowa kwiatu może utrudniać lub uniemożliwiać dostęp pszczół), konkurencji z innymi owadami - zbyt łatwo dostępny nektar, np. w kwiatach rodziny selerowatych (Apiaceae) jest w znacznym stopniu zjadany przez inne owady np. muchówki.
Niemal wyłącznie w przypadku upraw polowych mamy do czynienia z łanowym występowaniem danego gatunku miododajnego na dużym obszarze (np. rzepak (Brassica napus ssp. napus)). W przypadku roślin pastewnych i łąk mogą one być wydajniejsze w drugiej pełni lata, ponieważ aby uzyskać lepszą paszę dla zwierząt gospodarskich, pierwszy pokos rolnicy starają się wykonać przed kwitnięciem traw i roślin zielnych. W przypadku wielu roślin uprawianych nie dla nasion czy owoców, nie dopuszcza się do kwitnienia (np. czosnek cebula (Allium cepa)), chyba że na plantacjach nasiennych.
Spadź jest pośrednim pożytkiem pszczelim pozyskiwanym z roślin. Są to słodkie odchody mszyc, wysysających soki roślinne. Po pasażu przez pszczołę są one zamieniane na wyborny miód spadziowy. Spadź jest, w znacznej ilości produkowany na niektórych gatunkach drzew silnie opanowywanych latem przez mszyce - np. na lipach, jodłach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Przemyskie forum Pszczelarskie Strona Główna -> Pożytki Pszczele Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin