 |
Przemyskie forum Pszczelarskie Dla Dużego i małego :)
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Szydełko
ADMIN

Dołączył: 13 Gru 2012
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Przemyśl
|
Wysłany: Pią 9:49, 14 Gru 2012 Temat postu: Pare Roślinek i Drzew:) |
|
|
Wśród roślin miododajnych możemy wyróżnić: kwiaty jednorodne, byliny wieloletnie, krzewy i drzewa. Okres kwitnienia rozpoczyna się w trzecią dekadę marca i trwa do końca września.
Pszczoły zaczynają zbierać pyłek i nektar w dni słoneczne, kiedy temperatura powietrza wiosną przekracza 12 ºC. W naszych warunkach klimatycznych kwiaty pojawiają się w marcu. W trzeciej dekadzie marca kwitnie śnieżyczka przebiśnieg, która dla pszczół jest cenna jako pierwszy pożytek w postaci pyłku i nektaru. Każdego miesiąca pojawiają się nowe pożytki nektaru i pyłku. Zakwitają masowo rośliny zielne. Najobfitsze zbiory wiosenne przypadają na okres kwitnienia mniszka pospolitego, rzepaku i drzew owocowych.
Początek kwitnienia mniszka pospolitego to trzecia dekada kwietnia na terenach południowych Polski i druga dekada maja – na północy Polski. Kwitnie przez cały miesiąc obficie dostarczając pyłek i nektar w okresie rozwoju rodzin pszczelich. Jego wydajność miodowa wynosi ok. 20 kg z 1 ha, wydajność pyłkowa natomiast ok. 260 kg z 1 ha.
Rośliny zielne
Do roślin zielnych kwietnia i maja, których kwiaty dostarczają pszczołom nektar i pyłek zaliczyć można: podbiał pospolity, ciemiernik biały, przylaszczka pospolita, sasanka zwyczajna, rzepak, chaber górski, żywokost lekarski, szałwia łąkowa, ostrzeń pospolity, rezeda żółta, koniczyna biała, trędownik bulwiasty.
Do roślin zielnych czerwca i lipca występujących w Polsce powszechnie i najbardziej miododajnych należą: bobik, czyściec prosty, rozchodnik ostry, wyka kosmata, chaber bławatek, koniczyna czerwona, żmijowiec zwyczajny, stulisz sztywny, facelia błękitna, koniczyna białoróżowa, gorczyca jasna, ostrożeń łąkowy, jasieniec piaskowy, dzięgiel leśny, lucerna siewna, kocimięta naga, szanta zwyczajna, wierzbówka kiprzyca, bodziszek łąkowy, wiesiołek dwuletni, wyka ptasia, dziurawiec zwyczajny, krwawnica pospolita, chaber drakiewnik, nostrzyk żółty, szczeć pospolita, seradela pastewna, lebiodka pospolita,, ślaz zygmarek, ożanka nierównoząbkowa, świerzbica polna, łyszczek wiechowaty, popłoch pospolity, gryka zwyczajna, kocimięta właściwa, oman wielki, chaber nadreński, mikołajek płaskolistny, mięta długolistna, chaber łąkowy, mięta polna, niecierpek gruczołowaty, nawłoć ogrodowa, nawłoć późna, marzymięta grzebieniasta, nawłoć kanadyjska, aster gawędka.
Ze względu na dużą wydajność nektaru i pyłku oraz masowość i powszechność występowania na obszarze Polski na uwagę zasługują w szczególności następujące rośliny zielne:
czyściec prosty – kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest dobrze oblatywany przez pszczoły. Jego wydajność miodowa wynosi 500 kg z 1 ha;
kocimięta naga – zakwita w drugiej dekadzie czerwca i kwitnie przez około 5 tygodni. Uprawiana często w ogródkach pszczelarskich w pobliżu pasiek. Jej wydajność miodowa sięga 800 kg z 1 ha, a wydajność pyłkowa 50 kg z 1 ha;
szanta zwyczajna – zakwita w drugiej dekadzie czerwca i kwitnie przez około 4-5 tygodni, czasem nawet aż do sierpnia. Przez pszczoły licznie odwiedzana. Wydajność miodowa wynosi 400 kg z 1 ha;
chaber drakiewnik – zakwita pod koniec czerwca i kwitnie przez 6 tygodni. Wydajność miodowa 500 kg z 1 ha;
lebiodka pospolita – zakwita pod koniec czerwca. Kwitnie w lipcu i na początku sierpnia. Jest licznie odwiedzana przez pszczoły. Wydajność miodowa z 1 ha zwartego łanu może przekraczać nawet 500 kg;
ożanka nierównoząbkowa – zakwita w trzeciej dekadzie czerwca i kwitnie przez około 4-5 tygodni. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez pszczoły miodne, zbierające nektar i pyłek. Jej wydajność miodowa sięga 700 kg z 1 ha;
oman wielki – zakwita w pierwszej dekadzie lipca i kwitnie do września. Pszczoły zbierają z niego bardzo ochoczo pyłek i nektar. Zasługuje na uwagę ze względu na długi okres kwitnienia;
chaber nadreński – kwitnie od początku lipca przez prawie 6 tygodni. Jedna z najlepszych roślin miododajnych na glebach jałowych. Wydajność miodowa do 600 kg z 1 ha, a pyłkowa do 260 kg z 1 ha;
mikołajek płaskolistny – zakwita w połowie lipca i kwitnie do końca sierpnia. Jest licznie odwiedzany przez pszczoły. Na 1 m2 zwartego łanu pracuje jednocześnie kilkadziesiąt pszczół. Wydajność miodowa sięga do 700 kg z 1 ha, a pyłkowa do 100 kg z 1 ha;
niecierpek gruczołowaty – zakwita w trzeciej dekadzie lipca i kwitnie do paźdźiernika. Oprócz nektaru dostarcza w dużej ilości pyłek. Jego wydajność miodowa wynosi nawet do 700 kg z 1 ha, natomiast pyłkowa około 400 kg z 1 ha;
nawłoć ogrodowa – zakwita w trzeciej dekadzie lipca i kwitnie do września. Na północy Polski do połowy września. Jej wydajność miodowa z 1 ha wynosi ponad 400 kg, a pyłkowa 100-200 kg;
nawłoć późna – zakwita na przełomie pierwszej dekady sierpnia i kwitnie do końca września. Jej wydajność miodowa wynosi nawet 700 kg z 1 ha, a pyłkowa około 50 kg z 1 ha.
Krzewy miododajne
Leszczyna pospolita. Wiatropylny krzew z rodziny brzozowatych. Występuje pospolicie w całej Polsce w lasach i zaroślach. Zakwita przeważnie w marcu. Termin kwitnienia zależny jest od przebiegu pogody pod koniec zimy. Pszczoły zbierają z leszczyny cenny o tej porze pyłek.
Wierzba iwa. Zakwita przed rozwojem liści w pierwszej dekadzie kwietnia i kwitnie przez okres 1-2 tygodni. Wszystkie odmany są dobrymi roślinami poużytkowymi. Wydajność nektarowa z 1 ha wynosi 25-35 kg, wydajność pyłkowa z 1 ha – 30-45 kg.
Śliwa ałysza. Zakwita w połowie kwietnia jeszcze przed rozwojem liści, zanim zakwitną drzewa owocowe. Kwitnie ponad 1 tydzień. Zaró1)no wydajność miodowa jak i pyłkowa wynoszą około 3- kg z 1 ha.
Agrest pospolity. Zakwita około połowy kwietnia o kwitnie 10-14 dni. Wydajność miodowa oceniana jest na 20-30 kg z 1ha. Agrest dostarcza również pyłku.
Czeremcha zwyczajna. Zakwita w trzeciej dekadzie kwietnia i kwitnie przez okres 2 tygodni. Wydajność miodowa wynosi ok. 12 kg z 1 ha.
Porzeczka czarna. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja przez około 2 tygodnie. Jest dosć chętnie odwiedzana przez pszczoły. Wydajność miodowa z 1 ha plantacji wynosi 50-70 kg.
Śliwa tarnina. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja przed rozwinięciem się lisci przez około 7 dni. Jej wydajność miodową określono na ok. 25 kg z 1 ha.
Wiciokrzew suchodrzew. Zakwita w pierwszej dekadzie maja i kwitnie przez około 2 tygodnie. Jest to bardzo dobra roślina miododajna wydajność miodowa wynosi ok. 120 kg z 1 ha.
Berberys zwyczajny. Kwitnie w maju. Nektar dostarcza pszczołom tylko w sprzyjających warunkach pogodowych. Na liściach czasami pojawia się spadź w czerwcu.
Borówka czarna (krzewinka). Kwitnie w maju. Przy sprzyjającej pogodzie daje miód towarowy. Wydajność z 1 ha dochodzi do 100 kg.
Bagno zwyczajne (krzewinka). Kwitnie w maju i czerwcu na torfowiskach i w mokrych lasach. Wydajność miodowa do 80 kg z 1 ha. Pyłek szkodliwy dla pszczół. Małe ilości nie wywołują zatruć.
Kruszyna pospolita. Zakwita w trzeciej dekadzie maja i kwitnie nawet do sierpnia. W czerwcu masowo. Jej wydajność miodowa wynosi około 80 kg z 1 ha.
Irga czarna. Występuje w południowej części Polski w górach na wapiennych skałach. Zakwita w drugiej i trzeciej dekadzie maja. Wydajność sięga 350 kg z 1 ha.
Irga błyszcząca. Zakwita w drugiej, trzeciej dekadzie maja. Kwitnie przez okres 4 tygodni. Jej wydajność miodową określono na 340 kg z 1 ha, a wydajność pyłkową na 12 kg z 1 ha.
Malina właściwa. Rozpoczyna kwitnienie pod koniec maja przez trzy tygodnie. Wydajność miodowa około 200 kg z 1 ha, pyłkowa – 15 kg z 1 ha.
Śnieguliczka biała. Zakwita w pierwszej dekadzie czerwca i kwitnie około 10 tygodni. Wydajność miodowa wynosi ok. 190 kg z 1 ha, pyłkowa ok. 10 kg z 1 ha.
Macierzanka piaskowa (półkrzew). Zakwita w połowie czerwca i kwitnie do końca sierpnia. Pospolita w Polsce niżowej. Wydajność miodowa do 150 kg z 1 ha.
Winobluszcz trójklapowy. Zakwita w pierwszej dekadzie sierpnia i kwitnie przez około 4 tygodni. Wydajność miodowa wynosi 200-300 kg z 1 ha.
Wrzos zwyczajny (krzewinka). Zakwita w drugiej dekadzie sierpnia i kwitnie 4-5 tygodni. Wydajność miodowa może wynosić do 120 kg. Dostarcza pszczołom także pyłek.
Drzewa miododajne
Klon zwyczajny. Zakwita w trzeciej dekadzie kwietnia i kwitnie przez okres około 2 tygodni.
Czereśnia. Kwitnie równocześnie z rozwojem liści w końcu kwietnia luba na początku maja. Kwitnienie trwa około 2 tygodni. Pszczoły chętnie zbierają z niej nektar i pyłek. Wydajność miodowa z 1 ha sadu wynosi 20-40 kg.
Śliwa domowa. Zakwita w pierwszej dekadzie maja i kwitnie przez ponad 1 tydzień. Wydajność miodowa przy sprzyjających warunkach meteorologicznych może dochodzić do 50 kg z 1 ha. Wydajność pyłkowa wynosi 10-15 kg z 1 ha.
Wiśnia pospolita. Zakwita w pierwszej dekadzie maja i kwitnie przez okres 2 tygodni. Wydajność miodowa z 1 ha sadu sięga 20-30 kg, a wydajność pyłkowa ok. 14 kg.
Grusza pospolita. Kwitnie na początku maja. Dostarcza pszczołom więcej pyłku niż nektaru. Wydajność miodowa 1 ha sadu gruszowego jest niewielka i wynosi 4-6 kg, w pyłkowa 5 kg z 1 ha.
Klon polny. Zakwita w pierwszej dekadzie maja i kwitnie przez okres 2 tygodni. Jego wydajność miodowa wynosi ok. 50 kg z 1 ha.
Jabłoń domowa. Jabłonie zakwitają w pierwszej dekadzie maja i kwitną przez okres 2-3 tygodni. Wydajność miodowa 1 ha sadu jabłoniowego wynosi 10-20 kg, a wydajność pyłkowa ok. 8 kg.
Kasztanowiec zwyczajny. Zakwita w pierwszych dniach maja. Kwitnie przez około 2 tygodnie. Wydajność miodowa ok. 50 kg z 1 ha, pyłkowa 25 kg z 1 ha. Pyłek zawiera saponinę i dlatego jest w pewnym stopniu szkodliwy dla pszczół.
Klon jawor. Kwitnie w pierwszej połowie maja. Odznacza się obfitym wydzielaniem nektaru. Wydajność miodowa 50 kg z 1 ha, 0,5 kg z jednego drzewa.
Robinia akacjowa. Zakwita w pierwszej dekadzie czerwca. Kwitnie przez okres 1-2 tygodni. Wydajność miodowa wynosi ok. 65 kg z 1 ha, pyłkowa ok. 15 kg z 1 ha.
Lipa szerokolistna. Zakwita w drugiej dekadzie czerwca, kwitnie ok. 2 tygodnie. Wydajność miodowa ok. 200 kg z 1 ha, pyłkowa zaś 35 kg z 1 ha.
Lipa Moltkego. Zakwita w trzeciej dekadzie czerwca. Kwitnie ok. 2 tygodnie. Wydajność miodowa 600 kg z 1 ga, a pyłkowa 40 kg z 1 ha.
Lipa drobnolistna. Zakwita w pierwszej dekadzie lipca. Kwitnie 2 tygodnie. Wydajność miodowa wynosi 200 kg z 1 ha, pyłkowa – 40 kg z 1 ha.
Lipa Lipińskiego III. Zakwita w pierwszej dekadzie lipca. Kwitnie 2 tygodnie. Wydajność miodowa 350 kg z 1 ha, pyłkowa 5 kg z 1 ha.
Lipa krymska. Zakwita w pierwszej dekadzie lipca i podobnie jak inne lipy kwitnie ok. 2 tygodni. Wydajność miodowa 300 kg z 1 ha, pyłkowa ok. 90 kg z 1 ha.
Lipa kwietna. Zakwita w drugiej dekadzie lipca. Wydajność miodowa ok. 250 kg z 1 ha, a pyłkowa ok. 85 kg z 1 ha.
Lipa japońska. Zakwita w drugiej dekadzie lipca. Wydajność miodowa to 280 kg z 1 ha, a pyłkowa 40 kg z 1 ha.
Lipa wonna. Zakwita zwykle w połowie lipca. Kwitnie nawet do trzech tygodni. Jej wydajność miodowa wynosi ok. 200 kg z 1 ha, zaś pyłkowa ok. 45 kg z 1 ha.
Może coś komuś się przyda:)
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Szydełko dnia Pią 13:03, 14 Gru 2012, w całości zmieniany 4 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
jacek77
Dołączył: 02 Mar 2013
Posty: 142
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: medyka Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Śro 16:23, 05 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
Witam wszystkich. W kwestii pożytków to myślę ze warto wziąć pod uwagę taki krzew jak Amorfa bardzo łatwo i szybko rośnie (nawet sam wysiewałem) i kwitnie 3 razy w roku polecam z roślin to powysadzałem wzdłuż całej pasieki trochę mięty pieprzowej trochę macierzanki parę krzaczków lawendy ale to tzreba plewic a mi się troche niechce wiec postanowilismy z JW75 posiac przegorzan troche w tamtym roku a reszte w tym zobaczymy co bedzie. Jak ktos ma mozliwosc to super rzecz facela ale bez pryskania tez cienko wiem bo sialismy z sołtysem dwukrotnie i dopiero za tzrecim razem Afalon dyspersyjny pozwolił na osiagniecie zadowalajacego efektu No i jak tu pogodzic jedno z dugim uprawiac i nie pryskac
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
jacek77
Dołączył: 02 Mar 2013
Posty: 142
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: medyka Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Śro 16:36, 05 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
Zapomniałem dodac ze do listy drzew jaka jest powyżej warto dodać korkowiec amurski, oliwnik, glediczja które kwitnią w tzw dziurze pozytkowej oraz szupin perełkowiec który kwitnie w sierpniu choć tu niektórzy twierdza ze jest tak jak z lipą srebrzysta ze pszczoły zatruwają sie jej nektarem a niektórzy ze tylko odurzają Wszystkie wymienione drzewa plus klony tatarskie ginala łącznie z lipami wonnymi japońskimi moltkiego srebrzystymi szerokolistnymi deby czerwonolistne (pod katem spadzi bo jest nanich piekna) posadzilismy z JW75 w poblizu mojej lub jego pasieki (odległosc około 1,5 km) ale to ciągle zamało Dodam ze mamy jeszce ambitniejsze plany ale to jak Bozia pozwoili z czasem Pozdrawiam i piszcie cos kochani uzytkownicy bo nam admin wyjedzie do Anglii do pracy
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
JW75
Dołączył: 18 Lut 2013
Posty: 209
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Czw 9:11, 06 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
Jacku ja bym dodał jeszcze do tej grupy leszczynę ( zakupiłem w tym roku 80 sadzonek ) oraz wszelkie odmiany wierzb, no ale oczywiście z kwiatami męskimi . od iwy (o której pisał Ciapek) zaczynając,
Tak więc dbajmy również o pyłek dla rozwoju wiosennego.
W tym roku leszczyna kwitła w niektórych miejscach w styczniu, tak więc teraz nie za bardzo się pojawi na niej pyłek. U mnie na działce w tamtym roku pojawił sie podbiał, nie wiem jak sie wysiał , w tym roku pojawił się w znikomych ilościach, do tej pory oczywiście , jeszcze nie miał możliwości, działka na otwartej przestrzeni, a i noce mroźne, a i teraz brak słońca. Wierzby niestety jak do tej pory to też jeszcze nie pyłkują u nas, chociaż pąki już po częsci rozwinięte, czekamy na słońce i cieplejsze noce
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
jacek77
Dołączył: 02 Mar 2013
Posty: 142
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: medyka Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Czw 21:10, 06 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
No jasne o leszczynie zapomniałem ale to dlatego ze bardzo rzadko kiedy mamy taki luty a ona właśnie wtedy kwitnie
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Bynek
Dołączył: 13 Gru 2012
Posty: 100
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pon 21:54, 10 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
Koledzy ,Żmijowiec roślina 2 letnia lepiej obśiadana przez pszczoły niż rzepak i facelia ,cholerstwo strasznie kuje ,ale jak się posadzi 1 roślinę to potem sama się pięknie rozsiewa z nasionek .Odebrałem z pół kilograma nasion ale położyłem w wilgotnym miejscu i wszystkie mi spleśniały ,więc nie mam się czym podzielić
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Franek50
Dołączył: 24 Mar 2014
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Górny Śląsk Płeć: Mężczyzna
|
Wysłany: Pon 10:19, 24 Mar 2014 Temat postu: |
|
|
Szkółki leśne też mają sadzonki miododajnych roślin i tanio warto sie rozejżeć za niedługo podam ainki do szkółek które prowadzą wysyłkową sprzedaż.Pozdrawiam
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|